Határtalan élmények – Erdélyi utazás a 7. osztályosainkkal

Iskolánk 7. osztályos tanulói részt vehettek egy hatnapos, élményekkel teli kiránduláson Erdélyben, a Határtalanul! program támogatásával.

A programot a magyar kormány hirdette meg azzal a céllal, hogy a Magyarország határain túl élő magyarság megismerésén keresztül erősítse a fiatalok nemzeti összetartozás-tudatát. A pályázat lehetőséget biztosít arra, hogy diákjaink eljussanak a történelmi Magyarország kiválasztott területeire, szervezett, tartalmas programokon keresztül.

Az egervári indulás után diákjaink Ártánd felé vették az irányt és Nagyvárad nevezetességeit tekintették meg. A Király-hágón való átkelés különösen fontos állomás volt, hiszen a tanulók itt testközelből tapasztalhatták meg a történelem földrajzi lenyomatát, tudatosítva a régi határok és események jelentőségét.

A festői Tordai-hasadékon tett túrát követően érkeztek meg szálláshelyükre, Székelyszentlélekre, ahonnan minden nap újabb felfedezésekre indultak. A program során meglátogatták a Prázsmári erődtemplomot, a híres csíksomlyói kegyhelyet, és részt vettek egy jókedvű traktorozáson is a Madarasi Hargita vidékein.

Nem maradt ki a lenyűgöző Gyilkos-tó és a Békás-szoros megtekintése sem, majd az Ezeréves határnál méltó módon koszorúzással tisztelegtek a történelmi emlékezet előtt. Egy helyi termelő segítségével sajtot is készítettek, így a gasztronómiai élmények sem maradtak el.

Parajdon egy különleges Sóháta-túrán vettek részt, ahol védett természeti területen barangolva ismerkedtek meg az erdélyi táj szépségeivel. Az Aragonit Múzeumban az ásványok világába nyerhettek betekintést, valamint egy geológiai rezervátum titkaiba is beavatták őket. Tamási Áron sírjánál tiszteletteljes megemlékezést tartottak, amely mély nyomot hagyott a tanulókban.

A Parajdi sóbánya monumentális termei után Segesváron a magyar történelem kiemelkedő eseményeiről emlékeztek meg, és koszorút helyeztek el Petőfi Sándor emlékművénél. A hazafelé vezető úton Gyulafehérvárnál is megálltak, ahol egy utolsó közös sétával zárták a kirándulást.

A szervezés és kíséret oroszlánrészét osztályfőnökeik, Epelley Jánosné és Luter Kristóf vállalta magára, akiknek lelkiismeretes munkáját ezúton is köszönjük. A szervezésben tapasztalataival és kapcsolataival szorosan együttműködött intézményünk vezetője, Ujhelyiné Major Andrea is.

Ez az utazás nemcsak földrajzi és kulturális felfedezésekben, hanem érzelmekben és közösségi élményekben is gazdag volt. Bízunk benne, hogy tanulóink számára életre szóló emlékeket adott, és hozzájárult magyarságtudatuk mélyítéséhez – amely iskolánk egyik legfontosabb alapértéke is egyben.